czwartek, 1 listopada 2007

Ayers Rock


Uluru, Oolora (znana także pod nazwą ang. Ayers Rock oraz The Rock) – formacja skalna w centralnej części Australii, Terytorium Północne. Znajduje się w parku narodowym Uluru-Kata Tjuta, niedaleko miasteczka Yulara, 400 km na południowy zachód od Alice Springs( Zobacz w Google Earth). Ma ponad 318 m wysokości i 8 km obwodu. Przez wiele lat Uluru był uznawany za największy monolit świata. Nie jest to jednak prawdą, gdyż monolit Mount Augustus jest ponad dwukrotnie większy. Ponadto wedle nowszych badań[1] Uluru wcale nie jest monolitem, lecz częścią większej formacji skalnej, do której należą również Kata Tjuta i Mount Connor.
Uluru po raz pierwszy został opisany przez podróżnika
Ernesta Gilesa w 1872 jako "zadziwiający kamyk" (ang. the remarkable pebble).
Zbudowana z
prekambryjskich piaskowców w domieszkami różnych minerałów, Uluru wydaje się zmieniać kolory w zależności od padającego światła. Czerwonawy kolor skały spowodowany jest oksydacją.
Jest to święte miejsce dla miejscowych
aborygenów, w jaskiniach u podnóża skały znajduje się wiele malowideł ściennych. Nazwa "Ayers Rock" została nadana przez europejskich osadników na cześć premiera Australii Południowej Henryka Ayersa. Tradycyjną, aborygeńską nazwą jest "Uluru" i od lat 80. XX w. jest to oficjalna nazwa tej skały, choć wiele osób nadal nazywa ją Ayers Rock.
W
1985 rząd Australii oddał prawo własności Uluru miejscowym aborygenom, plemieniu Anangu, które oddało ją rządowi w 99-letnię dzierżawę. W miejscu tym utworzono mający 1325 km² park narodowy ang. Uluru – Kata Tjuta National Park. Wjazd dla turystów na teren parku jest płatny (około 20 dolarów australijskich za samochód).
Jest corocznie odwiedzany przez wiele tysięcy gości. Dla pragnących wejść na szczyt góry, zainstalowano poręcz z grubej liny, ale samo podejście jest bardzo strome i wiele osób rezygnuje z wejścia już w drodze. Prawie każdego roku na Uluru ginie kilka osób w trakcie wchodzenia na nią, najczęściej na wskutek poślizgnięcia lub na atak serca. W okresie trwania australijskiego lata, w godzinach od 10 do 16, ze względu na wysokie temperatury, wchodzenie na skałę jest zabronione.
Największą atrakcję dla turystów stanowi obserwowanie skały Uluru o zachodzie słońca lub o wschodzie słońca kiedy z minuty na minutę zmienia ona swój kolor w zależności od oświetlenia. Turyści gromadzą się na miejscach widokowych gdzie przez parę godzin piknikują. Do dobrego tonu należy otwarcie butelki szampana w momencie gdy słońce zachodzi i przestaje oświetlać skałę. Większość turystów przylatuje samolotami na położone w pobliżu skały lotnisko, ogląda Uluru o zachodzie i wschodzie słońca. W pobliżu jest też kompleks hoteli i kempingów oraz restauracji.
Dla Anangu Uluru jest świętym miejscem i woleliby oni aby turyści nie wchodzili na górę. Nie istnieje oficjalny zakaz, ale przebywający pod górą aborygeni często starają się przekonywać turystów aby oni respektowali ich zwyczaj. Zakazane jest natomiast fotografowanie niektórych fragmentów skały.
W odległości około 30 km zespół skalny
Kata Tjuta którego wygląd z oddali przypomina leżącą kobietę.
Obiekt znajduje się na
liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Źródło http://www.wikipedia.pl/

Brak komentarzy: